fbpx
תפריט

נופש לציבור החרדי

נופש לציבור החרדי

תכנון נופש לציבור החרדי בפרט ולציבור הדתי בכלל מחייב שימת לב לתנאי סף נדרשים, שהם תנאי הכרחי ליציאה אליו ולהנאה ממנו. שמירת כשרות קפדנית ומחמירה ואפשרות לשמור במהלך הנופש על כל כללי המסורת וחופש מלא לקיים מצוות הם פרמטרים חשובים ביותר שלא ניתן לתאר יציאה לחופשה או לנופש עבור הציבור החרדי בלעדיהם.

על מנת להימנע מעגמת נפש מומלץ לפנות אל אנשי מקצוע המאומנים ומיומנים בהתאמת מסגרות נופש ייעודיות לציבור החרדי למיצוי ההנאה. לשם כך יש להתגבר על מכשולים מסוגים שונים, לפתור בעיות שונות ובעיקר- להידרש על הנופש כאל חוויה ולא כאל אתגר.

נופש כשר בחול, כמו גם בארץ, הוא לא בשמים…

חשוב לדעת, כי במדינות רבות ברחבי תבל מוצע לכם מבחר מסעדות כשרות. מומחים יסייעו לכם לבחור מלונות כשרים הממוקמים בסביבה, שבה יש לא מעט מסעדות כשרות, כך שלא תידרשו לשהות רק במלון ותוכלו ליהנות מטיולים מחוץ לו.

הדרישה לקיום נופש לציבור החרדי מגבירה את ההיצע של מקומות עבור מי שנמנים עם המגזר החרדי- והם, כידוע, לא מעטים.

מאחר שהכשרות היא תנאי הכרחי בבחינת ייהרג ובל יעבור, ברור שנדרש תכנון מוקדם; נופש כשר מתוכנן בקפידה מאפשר ליוצאים אליו ליהנות מארוחות כשרות במקומות ידועים, כך שלא משאירים שום דבר ליד המקרה.

הדרישה הבלתי מתפשרת לכשרות היא היבט חשוב ומרכזי, אבל היא חלק ממכלול דרישות, כגון היכולת לשמור שבת במהלך נופש לציבור החרדי מבלי לחוש כלואים (לדוגמה) בחדר המצוי בקומה גבוהה ביותר במלון שאין בו מעלית שבת..

נופש קבוצתי לציבור החרדי- לצאת מהשגרה ו… להישאר בה

נופש לציבור הדתי הוא, בעיקרו, נופש קבוצתי. לקבוצה יש תפקיד חשוב. כאשר הדתיות והחרדיות מהוות מכנה משותף ויש יכולת לקיים מניין בכל אחת מהתפילות, לא צריך להתייגע בחיפוש נואש אחרי אנשים למניין. הם נמנים עם אנשי הקבוצה. ההומוגניות של הציבור החרדי מקלה על תכנון הנופש. לא צפויות להתגלע חילוקי דעות לגבי אופי הבילוי, היות שקיימות הבנה והסכמה מלאות כי יש להקפיד על כשרות, על צניעות, כשם שיש לתת דגש על סממנים יהודיים במהלך הנופש.

 בניגוד לנופש של מי שאינם דתיים, אשר עבורם יציאה מהשגרה מאפשרת להם לעשות ולהרגיש כמי שמצויים בעולם שלא כפוף לשגרה ולמוסכמותיה, ציבור חרדי הוא, מטבעו וממהותו, מאופק יותר, ובעיקר- מחויב לכללי התנהגות הנגזרים מהיותו חרדי. גם כאשר יוצאים לנופש, שומרים על סממנים מובהקים של שגרה- באוכל, בתפילות, בשמירת שבת.

עם זאת, ניתן להפיק ולמצות מהחופשה ומהנופש את המרב ואת המיטב. אין כל מניעה לבקר במקומות חדשים, לחוות את יפי הנופים האקזוטיים, לבקר במוזיאונים ובגלריות, לטעון מצברים מכל מה שיש לאופקים החדשים להציע.

חשוב לדעת, שלבד מלקיחה בחשבון של שיקולים דתיים, רצוי לקחת בחשבון גם את העונה בשנה שבה מתכננים לצאת ובעיקר את מזג האוויר השורר במדינה או במדינות היעד, שבהן אתם מתכננים לשהות. חום או קור קיצוניים עלולים לפגום בהנאה. למזג האוויר.

 עשויה/עלולה להיות השפעה מכרעת על ההנאה שלכם או, חלילה, על העדרה. נופש כשר בארץ אף הוא מחייב תכנון מראש אבל נופש כזה בחו"ל- על אחת כמה וכמה.

תכנון נופש לציבור החרדי- מלאכתם של אנשי מקצוע

 חיפוש חול כשר עלול להיות קשה עבור מי שאינם מצויים בתחום לכן על מנת לקצר את החיפוש ובעיקר לפשט ולייעל אותו- אולי אף לייתר אותו כליל- מומלץ לפנות אל חברות המתמחות בנופש לציבור הדתי והחרדי. יש לא מעט כאלה. הניסיון הרב שנצבר בתחום ישרת אתכם בעת תכנון החופשה או הנופש הקרובים.

 כפי שיכולים להיווכח ולהתרשם כל מי שנוסעים בכבישי ישראל, יש לא מעט מועדים ולא רק "בין הזמנים", שבהם יוצאים לטבע רבים מהמגזר החרדי. הם אוהבים לטייל ברגליים, לפקוד מקומות ואתרי נופש, נחלים, חופי ים ועוד. ניכרת בהם אהבת הארץ וההנאה ממנה. רבים מהם נושאים עמם מזון שהכינו מבעוד מועד, אבל עבור חלק בלתי מבוטל מהם – אכילה מחוץ לבית מהווה חלק בלתי נפרד מהבילוי. אין סיבה שגם נופש בחול לא יהיה מהנה וחווייתי עבורם.

נופש הוא נופש. הוא מיועד לצבירת כוחות חדשים, לרענון, להרפיה. יש לו חשיבות רבה לשמירה על בריאות הגוף והנפש. לכל אדם מגיע פסק זמן מהשגרה. כאמור, עצם תפיסת נפש לציבור הדתי כחוויה היא התפיסה הנכונה. גם אם יש קשיים לוגיסטיים וטכניים מסוימים, לא מדובר בקשיים שלא ניתן להתגבר עליהם, ודאי לא כאלה שאמורים להניא את מי שנמנים עם המגזר הדתי לצאת לנופש וליהנות ממנו. יש כיום שפע של אפשרויות וחלופות המאפשרים למי שרוצים לצאת לנופש כשר בארץ או מחוץ לה לצאת, לבלות, ליהנות ולחזור לביתם בתחושה של מיצוי אבל עם טעם של עוד ובעיקר געגוע וציפייה ליציאה אל נופש כשר בחול בפעם הבאה.

דיון בדיון

One thought on “נופש לציבור החרדי

  1. נופש כשר בארץ או בחו"ל - תור פלוס
    Dafna

    1

    2 חודשים לפני הגב

    1

הוסף תגובה